Samsun Maarif Koleji ve Samsun Anadolu Lisesi Mezunlerı Derneği

Neden 8 Aralık

      Bir Kolejlinin okul yaşamındaki en önemli gündür 8 Aralık. Hatta 7 yıl öğrenim görenler 8 Aralık’ı milli bir bayram, sanki tüm ülkenin kutladığı bir gün olarak görürler . Her yıl heyecanla beklenir, o yılki kutlama için hazırlıklar yapılır, kutlama programındaki gösterilerde yer almak için büyük çaba harcanır çünkü o gösterilerde yer alanlar bir anda popüler olur. ‘Bak bu kız 8 Aralık’ta dans grubundaydı.’ ‘Bu öğrenci gitar çalıyordu.’ ‘Bu gösteriyi şu öğretmen hazırladı.’ Öğretmenlerle ,diğer sınıfların öğrencileriyle kaynaşmak için harika bir ortamdır. O gün ne giyilecek? Acaba formasız gidilebilecek mi? Her zamanki ders saatinde mi gidilecek? Bütün gün mü sürecek?

Konferans salonunda mı yoksa spor salonunda mı kutlanacak? Bunlar hem öğrencileri , hem de öğretmenleri ve yöneticileri birkaç ay boyunca meşgul edebilecek sorulardır. Sadece bir gün olduğu halde öncesi ve sonrasıyla sanki 3 ay  sürer. Bir başkadır işte 8 Aralık’ın heyecanı biz Kolejliler için. O güne ait bir sürü fotoğraf ve anı biriktiririz. 


      Peki 8 Aralık ‘ı niye kutluyoruz ? Çünkü okulumuzun o gün doğum günü. Sevgili Samsun Maarif Koleji’nin ya da Samsun Anadolu Lisesi’nin doğum günü. Bizleri topluma kazandıran, ruhumuzu işleyen, alışkanlıklarımızı ve düşünce yapımızı edinmemizi sağlayan, tüm evrensel değerleri ,arkadaşlığı,kardeşliği,paylaşmayı,başarmanın tadını,kendine güvenle durmayı, kısacası, bir başka olmayı öğreten sevgili okulumuzun doğum günü. Yıllar geçse de ,biz artık orada öğrenci olmasak da her 8 Aralık’ta koşa koşa kutlamalara katılmak için bir araya geldiğimiz gün.Nasıl önemli olmasın? 8 Aralık 1955’te açılmış bu güzel okul. Bunun için çok önemli.Nice güzel doğum günü kutlamaların olsun Sevgili Okulumuz. Adın yaşasın. Ruhun yaşasın