Samsun Maarif Koleji ve Samsun Anadolu Lisesi Mezunlerı Derneği

Okulumuzun Tarihçesi

         ‘’Memleketimizle dünya milletleri arasında günden güne artan kültürel ve ekonomik temaslar ve yurdumuzda büyük bir hızla gelişen iktisadi ve teknik çalışmalar için belli başlı dünya dillerini hakkıyla öğrenen, ilmi çalışmalardan daha geniş ölçüde faydalanmasını bilen gençlere şiddetle ihtiyaç hissedilmektedir'.TBMM Tutanak Dergisi (1955 Cilt 5)

          Gelişen ve değişen dünyayı en iyi şekilde takip etmek, yakalamak ve hatta öncülerinden olmak adına alınmış yukarıdaki kararla açılan ilk altı Maarif kolejinden biri olarak  8 Aralık 1955 yılında kapılarını öğrencilene açtı. İlk binası şu an yıkılmış olan Samsun Müzesi binasıydı ve 26 yatılı öğrencisiyle burada başladı dünyayı yakalamaya ve hatta geçmeye.

       İlk mezunlarını 1961-1962 öğretim yılında veren okulumuz 1964-1965 eğitim öğretim yılında 12 kız öğrencisini alarak karma eğitime geçti. Eski Kız Sanat Enstitüsü ve eski Merkez Ortaokulu binalarında faaliyet gösterdikten sonra 1971-1972 öğretim yılında 30 dönümlük bir alanı kaplayan ve bugünde kullanılan kampüsüne taşındı. 1975 yılında adı diğer Maarif kolejleri ile beraber Anadolu Lisesi olarak değiştirildi.

      Okulumuz halen dünya çapında, alanında öncü kolejliler yetiştirmeye devam etmektedir.